Okolice Krynicy Morskiej

15 km od centrum Krynicy znajduję się granica Rzeczypospolitej Polskiej, będąca jednocześnie granicą NATO oraz Unii Europejskiej. Ostatnią miejscowością, do której można dojechać na terytorium państwa polskiego, są Piaski, a około 3 km za nią znajduje się pilnie strzeżona granica przecinająca prostopadle szeroką plażę.

Dużą atrakcję stanowi możliwość żeglowania po Zalewie Wiślanym oraz rejsy statkami do Tolkmicka i Fromborka, a nawet do Elbląga i dalej aż do Gdańska, Światowej Stolicy Bursztynu. Godny polecenia jest rejs wycieczkowy do Fromborka, zwanego także grodem Mikołaja Kopernika. W miejscowej Bazylice Archikatedralnej znajduje się grób wielkiego polskiego astronoma, który „wstrzymał Słońce a ruszył Ziemię”. Warty zwiedzenia jest też kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego zaliczany do najwyższej, zerowej klasy światowych dóbr architektonicznych. Wiele bowiem atrakcji Fromborka wiąże się z działalnością Mikołaja Kopernika, miejscowego kanonika unowocześniającego ówczesny system gospodarczy, monetarny i obronny. Współczesnym śladem jego naukowych badań astronomicznych jest nowoczesne planetarium.

Z Krynicy Morskiej do Elbląga

Z Krynicy Morskiej można dojechać lub dopłynąć do Elbląga, jednego z najstarszych miast w Polsce, przyciągającym nie tylko odbudowaną starówką z górującą nad nią Katedrą Św. Mikołaja, przystanią żeglarską, ale również możliwością skorzystania z rejsu po dziewiętnastowiecznym, najdłuższym w Polsce, bo prawie 150 km Kanale Elbląskim, jedynym tego typu na świecie, gdzie statki nie tylko płyną, ale też przemieszczają się po lądzie.

Malbork położony jedynie 60 km od Hotelu Continental przyciąga monumentalnym zespołem zamkowym, od 1997 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest to największa zachowana do dziś średniowieczna warownia w Europie. Budowę zamku rozpoczęto w 1275 roku.

Gdańsk to obowiązkowy punkt na mapie atrakcji. Warto wybrać się na spacer szlakiem zabytków, rozpoczynając od Muzeum Bursztynu w dawnej Bramie Więziennej, otwierającej Drogę Królewską, z unikatową kolekcją bursztynu, poprzez Złotą Bramę, ulicę Długą do Dworu Artusa i Bazyliki Mariackiej, zwaną też „koroną Gdańska”, z której można podziwiać panoramę miasta oraz dalekie Żuławy. Nie można też pominąć urokliwej uliczki Mariackiej z licznymi warsztatami bursztynu, rękodzieła i militariów oraz w dających wytchnienie zacisznymi kafejkami. Na skraju starego miasta trzeba odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności (ECS), gdzie możemy poznać najnowszą historię Polski pokazaną w sposób bardzo nowoczesny, dynamiczny i interaktywny. Natomiast ze starego gdańskiego portu warto przepłynąć statkiem na Westerplatte, najpierw podziwiając historyczną panoramę Gdańska, przez stoczniową zabudowę, wreszcie dotrzeć do miejsca, gdzie rozpoczęła się druga wojna światowa i miejsca bohaterskiej obrony tego przyczółka przez jedyny regularny oddział Wojska Polskiego poza granicami II Rzeczypospolitej Polskiej.

Po historycznym Gdańsku czas na relaks i odpoczynek w kuracyjnym Sopocie oraz zobaczenie nowoczesnej, dynamicznie rozwijającej się Gdyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na naszym blogu

Zapytaj o nocleg :)    Administratorem danych osobowych przetwarzanych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie przez formularz kontaktowy jest Hotel Continental sp. z o.o. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych osobowych, w tym o celach i przysługujących prawach dostępne jest w Polityce prywatności.

    Translate »

    Wprowadź dane gościa

    Zgoda marketingowa (you can unsubscribe at any time).

    Zgoda na newsletter (you can unsubscribe at any time).